O mně
Točím a stříhám s radostí a pro radost

Audiovizuální tvorbě jsem propadl už při studiu na gymnáziu. Se spolužákem jsme založili projekt TheForeignBoys a pokoušeli se o jednoduchou hranou a dokumentární tvorbu. Střihové dovednosti jsem si osvojoval také tvořením sestřihů z fotbalových zápasů.

Bližší kontakt s filmovým uměním přišel na univerzitě v seminářích zaměřených na audio-vizuální tvorbu při Katedře mediálních studií a žurnalistiky. Tam jsem se naučil nejen lépe pracovat s kamerou a hlouběji uvažovat o tvůrčích prostředcích audiovize, ale také jsem si uvědomil zásadní úlohu, kterou hraje střihač. Od krátkých hraných akčňáků a komedií jsem se dostal ke středně dlouhým dokumentům z fotbalového prostředí, spolupracoval jsem na náplni studentského televizního zpravodajství a učil se od profesionálů hraného i dokumentárního filmu.

Od roku 2016 se věnuji tvorbě svatebních klipů a sestřihů, kterými jsem potěšil již řadu novomanželů.  V mém portfoliu naleznete také propagační spoty pro olomouckou společnost Givt.cz či pro Veletrhy Brno a rekapitulační sestřihy pro projekt Živý Zlín nebo pro Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. Při univerzitním studiu jsem zpracoval několik dokumentů z prostředí fotbalových fanoušků a amatérských soutěží. V současné době pracuji jako kameraman, střihač a v postprodukci brněnské společnosti Unifer.

Coby bývalý redaktor regionální televize TVS mám více než dvouleté zkušenosti s psaním i natáčením a střihem reportáží.

Když pracuji na audio-vizuálním projektu, snažím se do něj vnést vlastní invenci, prvky inspirované jinými tvůrci i podněty z okolí. Tvorba na zakázku je potom souhrou mých tvůrčích představ
a zkušeností a přání zákazníka. Ať se jedná o půlminutový spot, nebo o hodinový dokument.

Video hýbe světem, pojďme jej rozhýbat společně!

Jan Švec